Донбасский ХАРАКТЕР

ДонБАСС порожняк не ГОНИТ!


Previous Entry Share Next Entry
(no subject)
ребёнок степей
savromat wrote in a_u_nas_donbass
Мне тут пришла в голову мысль... Кампания по присвоению Донецкому Национальному университету имени Стуса началась давно, и в ней изначально отметились люди, не имеющие никакого отношения ни к ДонНУ ни к Донецку, ни даже к Донбассу. А что если сделать такое себе «аллаверды», и выступить с ответной инициативой
Здесь набросал краткий текст
«Поскольку недавние события вокруг присвоения Донецкому Нациоанльному университету имени показали, что выступить с подобной инициативой, равно как и поддержать её, может любой желающий, мы обращаемся с призывом к Министертсву образования Украины с призывом не закрывать университет «Львівській Ставропігіон» , а восстановить его под названием «университет «Львовский Ставропигион» имени В.Р. Ваврика.
Этнограф, филолог, поэт и публицист Василий Романович Ваврик всю жизнь непоколебимо отстаивал свои идеалы, боролся за свободу Галичины и всей Украины. Прошедший через Терезинский концлагерь и потерявший двух братьев в годы немецкой оккупации, он отдал многие годы жизни развитию науки и просвещения Галичины и работе в Ставропигийском институте в частности. Присвоение его имени одному из старейших университетов страны станет достойным актом подтверждения нерушимости традиций и сохранения исторической памяти»
.

Если предложение понравилось, буду благодарен за кросс-пост. Тут пара человек уже подхватила эта одном ресурсе. Если вдруг тему удасться поднять, хохма может получиться отличной.

  • 1
...ну и немного по теме сообщества:
Вы-то сами как считаете - вот это хитроумие смещения акцентов и подстав (что, согласен с Вами действительно присуще современной украинской политике) - это реально существующее, потенциальное, базовое свойство донбасского характера?
или это то качество, которое Вы предлагаете развивать?
перенимать у свидомих?
имитировать?

Нет, я не считаю что это качество донбасского характера. Но мы живём в Украине где правила, включая местное самоуправление значат немного. И Галичина и "посвидомевший" Киев будут давить на Восток, вмешиваясь в его кульутрные особенности, подминая под себя наше понимание истории, пока не почувствуют что это может вернуться к ним бумерангом. Мне кажется необходимым создать такой прецедент "эффекта бумеранга" - "вы вмешиваетесь в нашу жизнь - значит у нас есть право вмешаться в вашу".

Хочете сказати що Стус і Ваврик - це особистості одного рівня та значення:)?
Цікаво (у рамках психологічного дослідження), ким для Вас є Стус? Які цінності представляє?

Для мене, уродженки м. Брянка (Луганська обл.), Стус особливо близький саме тим, що будучи "східняком" - він знав, що таке бути українцем, а не "хохлом" - саме на Донбасі (він викладав в одній із донбаських шкіл). Це щоденне випробування. Особливо тоді, в ті часи. Особливо - для чоловіка.

Я считаю что значение Стуса точно так же искуственно раздуто, как и значение например Шевченко. А имя Ваврика по сути стёрто из памяти даже его земляков. Это раз. А истерию вокруг "не быть хохлом" вообще без смеха не могу воспринимать. Обычная фольклорная кличка, каких полно во всех странах. То что против неё такой крестовый поход устроили - напоминает скверный анекдот. Стус был представителем ограниченного хуторянского этно-национализма, худшего из всех разновидностей национализма.

Таке враження, що ми з різних планет:) Хоча я теж, можна сказати, виросла на Донбасі (української мене, до речі, тато навчав - а він народився і виріс в Луганській обл.). Він ще пам’ятає, як на одній вулиці їхнього села всі говорили українською, а на другій - вже російською.
З приводу "хохла" - хто і коли влаштовував хрестовий похід? Я щось не помітила - шкода:( От коли українця за слово "москаль" засудили - це я добре пам’ятаю. Так що, якщо і є "хрестовий похід" - то з іншого боку. (До речі, слово "москаль" спочатку не мало негативного підтексту - оскільки до 1721 року Росія називалась Московія. А от "хохлами" зневажливо називали козаків московські вояки - характерна "толерантність" до інших народів).

Що стосується Стуса - ви так і не відповіли: що ви про нього знаєте? Крім того, що він 15 років провів у таборах, що там його спочатку довели до клінічної смерті, а потім і до фізичної? Що 8 років перед смертю він не бачив рідних? Що він був не тільки геніальним поетом (так, як він, за його часів не писав ніхто), а й перекладачем - Рільке, Гьоте тощо?
У чому тут хуторянство, я вас запитую?
У тому, що він хотів, щоб Україна була Україною, а не Хохляндією з суржиком у якості державної мови?

Ще одне питання: кого Ви вважаєте націоналістами? Українців, які в Україні хочуть говорити українською і ну хоч іноді чути її у відповідь? Ті, хто не хоче, щоб українська мова вимерла, як, наприклад, ірландська? Ті, хто, заходячи в українську книжкову крамницю, хоче бачити українські книжки та журнали?

Чи, може, націоналісти - це ті, хто інтереси своєї нації ставлять вище за інтереси усіх інших? Хто не хоче вчити мову тої країни, до якої переселяється на ПМЖ? Хто зневажає культуру іншої країни і в чужий монастир лізе зі своїм уставом? Ну, тоді більших націоналістів, ніж росіяни, просто не існує. Бо куди б не ступала нога "русского человека" - всюди звучить "русская речь", а на того, хто не хоче бути "русскім", "нармальним пацаном" і т. д. вішається ярлик "націоналіста".
Яке страшне слово - Боже ти мій :)
Вчіться бути вище за ярлики - моя порада;)

Не залогинился, мой второй комментарий не прошёл.Могу добавить что Ваврик тоже прошёл и тюрьму и концлагерь,где навсегда остались многие из его друзей и единомышленников, а два его брата были расстреляны гитлеровцами. Если мы вспоминаем о мучениках, давайте вспомним всех.
И последнее. Когда я учился в харьковском университете у меня было несколько приятелей из райцентров и сёл. Они говорили на просторечном украинском, который національно-свідомі глумливо называют "суржиком", я на русском.И у нас не было ни малейших проблем в общении. И не было бы никаких проблем если бы такие как ваш Стус и его нынешние последователи не раздували вражду на ровном месте.

"Если мы вспоминаем о мучениках, давайте вспомним всех".
По-перше, це неможливо. По-друге, Стус був не тільки мучеником, він був геніальним поетом, перекладачем та публіцистом, який до того ж переймався долею Донбасу в той час як багато хто з "щирих українців" тікав до Канади в діаспору.
Щодо мене - то в мене майже всі друзі говорять російською, одна з моїх найліпших подруг - росіянка з Нижнього Новгорода і у нас теж чудове спілкування. Якими своїми словами чи діями я, по-Вашому, "раздуваю вражду"? Тим, що у мене відмінна точка зору від Вашої? Тобто якщо Ви з кимось не погоджуєтеся - це не роздування ворожнечі, а якщо з Вами хтось не погоджується - він неодмінно "раздувает вражду"? Дуже зручна позиція. Політику якоїсь країни мені нагадує - тої, що всім диктує, як треба жити і якою мовою говорити:)
Щодо Стуса - хай відповість його життя:
"Грудень 1962. До Горлівки прибула група випускників, поміж яких був і викладач української мови Василь Шиманський, що отримав направлення до тієї ж російськомовної школи, що й Василь Стус. 8 грудня, одразу після уроків обоє Василів подалися до місцевої робітничої їдальні. Стали у чергу. За розмовами незчулися, як підійшли до бійниці-віконечка, в якому видавали страви. Василь Шиманський, що стояв першим, попросив:
- Дайте мені, будь ласка, на перше борщ, на друге - шніцель з картопляним пюре і компот.
Хтось з підвипилої групи шахтарів не витримав. Брутально пояснивши, що він думає про них, їхніх родичів та їхню сексуальну орієнтацію, він продовжив:
- Ти шо, падло, по-нашему гаваріть нє умєєш...
Жінка, що подавала страви, спробувала розрядити ситуацію:
- Как вам нє стидно. Ето учітеля нашей школи!
На що той відповів:
- А нам плєвать, шо оні учітєля. Не убілі етіх бандеровцев в 45-м, сєйчас добйом.
Подальше розгортання ситуації В. Шиманський описує так: "Стус розвертається (я не встиг поставити піднос з обідом), хапає того плюгавця і піднімає вверх (я казав, що Стус ніколи не кричав, він і зараз не крикнув), а лише вимовив голосно:
- Замовчи, негіднику, бо вишвирнемо тебе геть із їдальні! Підбігли з черги більш помірковані шахтарі, втихомирили бійку, і ми пішли їсти свій обід" ("Листи до сина").

*оскільки до 1721 року Росія називалась Московія.*
Бред сивого мерина. Еще в 1479 на печатях Ивана III значилось "князь всея Руси", потом этот же титул принял Иван IV.
*з суржиком у якості державної мови?*
Слово "суржик" происходит от "суржа" =- смесь. И лучше всего оно подходит к той тарабарщине которой нас учат на уроках "рідної мови", искусственно синтезированной Грушевским и К по принципу "аби не як у москалів було". Натягали по нитке ил польского, латинского, немецкого - вот и державна мова". И не надо мне рассказывать про "переселение на ПМЖ" - мои предки испокон веков жили на территории Полтавской а потом Харьковской области. И я знаю и речь этих регионов и их историю достаточно чтобы быть свободным от национал-свидомизма.А кличка "хохол" также как и "кацап" - обычный фольклор. Итальянцев-южан на севере страны называют "террони", те в свою очередь тоже придумали какую-то кличку на северян, не помню уже какую. Пикардийцев во Франции называют кличкой "шти", в Германии полно подобных прозвищ для жителей разных регионов - и что теперь? Вся идеология украинского национализма начиная от Шевченко построена на культе хуторянско-местечковой вражды к тем кто говорит и одевается чуть-чуть иначе.Всё.

Щодо царської печаті: Русь - це не Росія. (Хмельницький, до речі, теж гетьманом всія Русі підписувався) І якщо пам’ятаєте, спочатку була РУСЬ КИЇВСЬКА! А Київ хіба не українське місто? Тому, не приєднавши до території Московії земель центральної України (які й були осередком Київської Русі), Петро І не міг назвати новоутворену імперію Росією (Росія - це грецька транскрипція назви "Русь"). А те, що до 1721 року "Росія" була Московія, можете у Вікіпедії почитати: http://uk.wikipedia.org/wiki/Московія
Оскільки тема дискусії виходить за межі теми цієї гілки, не буду багато згадувати про те, як Катерина ІІ фальсифікувала історію, збираючи літописи та роблячи з них "ізборники", в які включала тільки ті уривки, які їй було потрібно.
Чому в Росії так образилися на слово "москаль", що аж потягли людину до суду - Ви мені також не відповіли.
Ну, а щодо походження української мови (те, що вона явно утворилася не пізніше від російської) - це й дитина може зрозуміти. Ті слова, які в російській сприймаються як застарілі - "око", "держава", "уста" (укр. вуста), "край" у значенні країна, "длань" (долоня) і т. д. - в українській вживаються й досі.
А те, що в "Слові о полку Ігоревім" більше від української мови, ніж від російської - це навіть російський критик В. Бєлінський визнавав. Самі візьміть почитайте - вираз "бісові діти" там разів десять, а то й більше зустрічається. І зараз він ще популярний серед українських бабусь:)
Хоча я на Ваших уроках укрмови не була - можливо, Вас там навчають саме суржику (взагалі цікаво порівняти, де більше запозичень з німецької й латині - в російській чи українській мові?). Тоді співчуваю:(

*в Германии полно подобных прозвищ для жителей разных регионов - и что теперь?*
И действительно? И что теперь? Никакой не вижу связи:) До речі, це росіяни назвали козаків "хохлами" за зовнішню відмінність, чи не так? Отже, "вся идеология русского шовинизма построена на культе хуторянско-местечковой вражды к тем, кто говорит и одевается чуть-чуть иначе".
І нарешті, щодо Ваших предків: "жити на території" і бути частиною країни - це різні речі. І річ тут не в крові і не в походженні. Це абсолютно не має значення.

Ссылки на украинскую Википедию, извините, не катят - там написано что Сковорода был борцом против российского шовинизма, Костомаров и Максимович мечтали о независимости Украины а в терроре против галицких и закарпатских русофилов виновата Россия же. Всерьёз такой "источник" воспринимать я не могу. Замечу только что и Пётр и его отец короновались как "самодержцы всея Руси" а вовсе не как "цари Московии", да в принципе не было такого понятия как Московия в русском языке. Древнерусское государство включало в себя территорию будущего Московского княжества, неудивительно что уже с XIII века название Русь начало употребляться и в отношении тех земель. А белорусы кстати имеют право "не присоединяя территорию Украины" называть свою страну Белой Русью?
Ну а в отношении кличек - Вы просто не желаете меня понимать. Кличка "хохол" появилась когда территория Украины вошла в состав Российского государства или около того времени. И не вижу в ней никакого шовинизма - я уже приводил примеры как схожие клички появлялись в других странах. Так же как и кличка "кацап".Это фольклор и не больше. Мои российские друзья могут сами в шутку называть себя "москалями" и никто в России не призывает истерически "прекратить быть москалями". А вот у нас завывания "не будемо хохлами" непрерывны.
А касательно мучеников - почему это невозможно припомнить всех? Кто мешает?
Ну а касательно языка -это слишком долго описывать здесь. Могу порекомендовать Вам прочитать например "Граматику Словенску" Ивана Ужевича, переизданную в Харькове в 2006 году. И сами решайте на какой язык больше похожа эта "староукраїнська мова" - на русский литературный чи "сучасну українську мову". Всего Вам хорошего.

Дозвольте ще одне - обіцяю, останнє:) В головному я з Вами згодна - давати університету ім’я Стуса проти волі студентів, які там навчаються, - неправильно. Думаю, сам Стус був би проти цього. Краще б вони самі проголосували за того, під чиїм іменем навчатися. Це було б більш демократично.
"Ссылки на украинскую Википедию, извините, не катят"
Як думаєте, у кого більше підстав брехати - у тих, хто хоче повернути Імперію, чи в тих, хто не претендує на чужі землі? Думаю, в російській Вікіпедії більше брехні. Але якщо Ви їй довіряєте більше - будь ласка - ". С 1260 года Москва являлась центром княжества, с 1460 до 1711 года — центром Московской Руси" - http://ru.wikipedia.org/wiki/Москва. 1260 рік - це вже "закат" Київської Русі.

"Замечу только что и Пётр и его отец короновались как "самодержцы всея Руси" а вовсе не как "цари Московии" -
І що це підтверджує крім того, що вони хотіли називатись володарями не тільки якоїсь там маленької Московії, а всієї Русі? Звичайно, Русь звучало престижніше. Хмельницький теж називав себе гетьманом всія Русі, і ще й раніше - то й що?

"и никто в России не призывает истерически "прекратить быть москалями".
А за що ж судили Тараса Зеленяка, як не за слово "москаль" в інтернеті?

Я - філолог за освітою (до речі, вступала на російську філологію - потім перевелася) і знаю, що таке граматика Ужевича та староукраїнська мова:) Це синтез церковнослов’янської мови, привезеної Кирилом та Мефодієм, та народної, живої. В російській мові збереглося більше церковнослов’янізмів - от і все. А говрили люди тоді не так, як писали. Можете у лінгвістів поцікавитись.

"Ну а в отношении кличек - Вы просто не желаете меня понимать".
Чудово розумію і підтримую в тому, що істерити з цього приводу не варто. Просто знаю історію терміна - він вперше зафіксований в "Історії русів" і має суто негативний характер. "Москаль", до речі, більш нейтральне слово - так називали і наших солдат, що служили у війську Імперії.

"А касательно мучеников - почему это невозможно припомнить всех? Кто мешает?"
Ви були в Биківнянському лісі? А книгу "Свобода і терор на Донбасі" читали? А спілкувались з дітьми та онуками репресованих (з різних регіонів України)? Я була. Читала. Спілкувалася. Назвати імена всіх - неможливо. Їх не злічити. Хоча згадую я постійно.

І Вам всього доброго:)
P.S. Стереотипи дуже звужують свідомість. Навіщо? Хіба не цікаво - дізнатись точку зору іншої людини;)

  • 1
?

Log in

No account? Create an account